اخبار ویژه (۳۱/۱/۸۸)

دوشنبه 31 فروردین‌ماه سال 1388
 اخبار ویژه (۳۱/۱/۸۸)
 
 «مایلی‌کهن» از سرمربیگری تیم ملی استعفا داد
 
ایسنا: محمد مایلی‌کهن به دلیل بیانیه‌ی روز گذشته‌اش در فدراسیون فوتبال حاضر شد و درباره‌ی محتوای این بیانیه توضیحاتی را ارایه کند.

درحالی که بیانیه‌ی "محمد مایلی‌کهن" واکنش‌های متفاوت و متعددی را در بین مردم و رسانه‌ها ایجاد کرده است، مسوولان فدراسیون فوتبال با دعوت از سرمربی تیم ملی به فدراسیون از او درباره‌ی این بیانیه توضیح خواستند.

این جلسه دو ساعت به طول انجامیده و مسوولان فدراسیون فوتبال تاکید کرده‌اند که در این شرایط که تیم ملی بیش از همیشه به آرامش نیاز دارد، طزح چنین بحث‌هایی بی‌نتیجه خواهد بود

بر اساس این گزارش؛ صبح امروز (دوشنبه) جلسه‌ای با حضور علی کفاشیان، مهدی تاج، عزیزمحمدی ومحمد مایلی‌کهن در محل فدراسیون فوتبال برگزار شد که بر طبق شنیده‌ها پس از صحبت‌های رد و بدل شده؛ مایلی‌کهن استعفای خود را از سرمربیگری تیم ملی تقدیم رییس کمیته‌ی تیم‌های ملی کرده است اما، در نهایت با وساطت علی کفاشیان و عزیزمحمدی این استعفا مورد موافقت قرار نگرفته است.


این جلسه دو ساعت به طول انجامیده و مسوولان فدراسیون فوتبال تاکید کرده‌اند که در این شرایط که تیم ملی بیش از همیشه به آرامش نیاز دارد، طزح چنین بحث‌هایی بی‌نتیجه خواهد بود.


در ادامه‌ی جلسه نیز "محمد مایلی‌کهن" از مواضع خود در قبال انتشار بیانیه‌ی اخیرش علیه‌ی قلعه‌نویی دفاع کرده است. 

 فوتوکاتور: گیردادن به گشت ارشاد

 

photo878801200722_L600.jpg
photo878801221218_L600.jpg
photo12437153_orig.jpg
photo2327075_885.jpg 


اختلاف نظر اصولگرایان درباره احمدی نژاد 

 

وی با تاکید بر لزوم عاقل بودن جریان اصولگرایی اعم از اصولگرایان حاضر در مجلس ودولت، یادآور شد که اختلاف سلیقه همواره وجود داشته است و وجود چنین اختلاف سلیقه‌هایی،‌ضعف محسوب نمی‌شود. 

یک نماینده نزدیک به دولت با بیان اینکه اصولگرایان منتقد دولت، مخالف رویکرد اصولگرایی دولت نیستند، از حمایت نهایی آنها از کاندیداتوری احمدی‌نژاد خبر داد.

علی اصغر زارعی نماینده تهران، در گفت‌وگو با ایلنا، انتقادات برخی اصولگرایان به عملکرد دولت نهم را نشان دهنده، حساسیت آنها نسبت به برخی نقاط ضعف‌ها در این دولت دانست و افزود: بسیاری از این انتقادات مورد توجه دستگاه اجرایی قرار گرفته و می‌گیرد. چرا که دولت نهم نسبت به اتخاذ مواضع انتقادی، ‌مخالفتی ندارد.

وی با تاکید بر لزوم عاقل بودن جریان اصولگرایی اعم از اصوللگرایان حاضر در مجلس ودولت، یادآور شد که اختلاف سلیقه همواره وجود داشته است و وجود چنین اختلاف سلیقه‌هایی،‌ضعف محسوب نمی‌شود.

این عضو هیات رئیسه فراکسیون انقلاب اسلامی از توافق اصلی میان اصولگرایان بر اخذ رویکرد اصولگرایی و مبتنی بر عدالت، مبارزه با ظلم و فساد و کم کردن اختلافات طبقاتی خبر داد که اجماع نهایی نسبت به آن صورت خواهد گرفت.

زارعی پیش‌بینی کرد که به تدریج فضای حاکم بر مجلس به سمتی پیش رود که تمامی نمایندگان اصولگرای مجلس از کاندیداتوری احمدی‌نژاد حمایت کنند.

وی با بیان اینکه فراکسیون انقلاب اسلامی به عنوان فراکسیون حامیان احمدی‌نژاد، در حال رایزنی با دیگر گروه‌های اصولگرا برای جلب حمایت آنها از کاندیداتوری رئیس جمهور است، افزود: تاکنون اکثر گروه‌های اصولگرا از احمدی‌‌نژاد حمایت کرده‌اند و دیگران نیز به زودی موضع ود را اعلام خواهند کرد.

این نماینده تهران تاکید کرد که اصولگرایان اختلاف نظری در حمایت از احمدی‌نژاد ندارند. 

 

کروبی واقعه هولوکاست را تایید کرد  

  

در آن زمان هم گفتم این چه حرفی است که گفته می‌شود هولوکاست وجود نداشته ، مسلما چنین واقعه‌ای رخ داده است . 

ایرنا: مهدی کروبی گفت : واقعه هولوکاست مسلما وجود داشته است و قبلا هم این را گفته ام.

وی در گفت و گو با سایت حامیانش در پاسخ به این سوال آیا به نظر شما هولوکاست واقعیت بوده و یا افسانه، توضیح داد : در این مورد من چند بار اظهار نظر کردم و یک بار دو سال پیش در دانشگاه تهران در برنامه‌ای که به مناسبت سالگرد انقلاب برگزار شده بود درباره این موضوع صحبت کردم.

در آن زمان هم گفتم این چه حرفی است که گفته می‌شود هولوکاست وجود نداشته ، مسلما چنین واقعه‌ای رخ داده است .

وی افزود : بالاخره یک حادثه‌ای رخ داده و کشتاری صورت گرفته است ، حالا اینکه شش میلیون نفر و یا شش هزار نفر در این حادثه بوده‌اند فرقی نمی کند . هولو کاست مسلما وجود داشته است. 

 

تعطیلی 400 کارگاه و بیکاری 200هزار کارگر 

علیرضا محجوب با پیش‌بینی وضعیت اقتصادی در سال 88 اظهار داشت: آنطور که ارزیابی می‌شود، در سال 88 مرگ بر ولادت در عرصه اقتصاد پیشی خواهد گرفت. دبیرکل خانه کارگر از تعطیلی 400 بنگاه تولیدی و بیکاری 200 هزار کارگر به عنوان شاهد مدعای خود یاد کرد و گفت: البته تا خرداد ماه آمار دقیقی منتشر خواهد شد. 

 ایلنا: دبیر کل خانه کارگر ضمن اعلام ویژه برنامه‌های هفته کارگر به تشریح آخرین مسائل جامعه کارگری ایران پرداخت.

علیرضا محجوب در نشست رسانه‌ای صبح امروز خود با خبرنگاران با بیان اینکه اقتصاد ایران از اواسط دهه 70 به بیماری هلندی مبتلاست، گفت: در سال 88 در عرصه اقتصاد آمار مرگ و میر از آمار ولادت بیشتر خواهد بود.

دبیرکل خانه کارگر با اشاره به عملکرد دولت نهم در عرصه‌های مختلف تصریح کرد:‌ دولت نهم در عرصه‌های مختلف کارگری اقداماتی انجام داد و برخی از آنها با اعتراض کارگران مواجه شد که از میان آنها می‌توان به فرم جدید قراردادهای کار و تعیین حداقل دستمزد اشاره کرد.
وی افزود:‌ مجلس و فراکسیون کارگری از بازنشستگان به علت پیگیری و دستیابی به همسان‌سازی حقوقشان متشکر است؛ زیرا کلید این طرح از سوی خود آنان زده شد و با وجود مقاومت‌های بسیار، امروز شاهد هستیم که این طرح با اعتبار اولیه 2500 میلیارد تومان اجرا می‌شود.

نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به بحران اقتصادی جهانی اظهار داشت:‌ بحران جهانی که دامنگیر اقتصاد ایران شده است،‌ بی‌شک تأثیرات فراوانی خواهد داشت و به منظور تبدیل کردن این بحران به فرصت، باید برنامه‌ای از پیش تعیین شده وجود داشته باشد.
وی افزود:‌ لازم است به این نکته نیز اشاره کرد که اقتصاد ایران از سال 74 در بحران به سرمی‌برد و به بیماری هلندی دچار شده است. بالا بردن حجم نقدینگی و دیگر عملکردها این وضعیت را تشدید خواهد کرد و در این شرایط هر دولتی در جهت کنترل رشد نقدینگی قدم بردارد، قابل تحسین است.

محجوب با بیان اینکه در حال حاضر با مشکل واحدهای بحران‌زده‌ روبرو هستیم، گفت: این بحران به نحوی است که برخی کارخانه‌های سیمان از سال قبل تاکنون بازگشایی نشده‌اند. این اتفاق که برای اولین بار در تاریخ سیمان رخ داده است، از فروش نرفتن محصول سیمان در سال گذشته ناشی می‌شود.

رئیس فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد:‌ این وضعیت در کارخانه‌های لوازم خانگی نیز قابل مشاهده است. بیشتر این کارخانه‌ها به تک‌فروشی روی آورده‌اند و اگر بگوییم که دچار رکود نشده‌ایم در حق خود جفا کرده‌ایم چرا که موضوع کاملاً روشن است.

وی با بیان اینکه تا وقتی که دچار وضعیت رکود تورمی هستیم و روند رو به رشد قیمت‌ها ادامه دارد، ‌تولیدکنندگان انگیزه‌ای برای ادامه نخواهند داشت، گفت: در این وضعیت تولید فاقد توجیه اقتصادی است.

مرگ بر زایش در عرصه اقتصاد پیشی گرفته است
علیرضا محجوب با پیش‌بینی وضعیت اقتصادی در سال 88 اظهار داشت: آنطور که ارزیابی می‌شود، در سال 88 مرگ بر ولادت در عرصه اقتصاد پیشی خواهد گرفت.
دبیرکل خانه کارگر از تعطیلی 400 بنگاه تولیدی و بیکاری 200 هزار کارگر به عنوان شاهد مدعای خود یاد کرد و گفت: البته تا خرداد ماه آمار دقیقی منتشر خواهد شد.

وی با اشاره به اظهارات اتاق بازرگانی در رابطه با در نظر گرفتن بسته‌های حمایتی در طول بحران اقتصادی تاکید کرد‌: ‌ایران به جای بسته حمایتی به سیاست حمایتی نیاز دارد.

به گفته محجوب، تزریق نقدینگی و حمایت مستقیم مالی برای روی پا ایستادن بسیاری از واحدها کمک نخواهد کرد و باید به جای بسته حمایتی، سیاست‌های حمایتی که فاقد هزینه هستند به وجود بیاید.

در ادامه این نشست محجوب با اشاره به حادثه معدن باب‌نیزو که روز گذشته رخ داد، تصریح کرد:‌ فردا تحقیق و تفحص در رابطه با این مساله آغاز خواهد شد. در حالی که روز گذشته آمار کارگران کشته شده در این حادثه 12 نفر اعلام شده بود امروز آمار 14 نفری اعلام شده است. بی‌شک به دلیل عدم وجود تجهیزات ایمنی در معادن چنین حادثه‌های ناگواری رخ می‌دهد.

وی با ابراز تسلیت به خانواده‌های این کارگران گفت: اقدامات لازم جهت شناسایی مقصران حادثه و برخورد با آنها به عمل خواهد آمد.

شغل خبرنگاری سخت و زیان‌آور است

محجوب گفت: قانون سخت و زیان‌آور بودن مشاغل به سختی اجرا می‌شود‏ و این درحالی است که بارها در مورد روشن بودن این قانون تذکر داده شده است.

وی با اشاره به قانون سخت و زیان‌آور بودن شغل پرستاری که در دهه 70 تصویب شد، گفت: این شغل نیز در سال 81 مورد شبهه قرار گرفت که آیا سخت و زیان‌آور است یا خیر؟ اما در سال گذشته بالاخره این موضوع تصویب شد.

دبیرکل خانه کارگر با اشاره به اینکه نام خبرنگار به صراحت ‌در آئین‌نامه ذکر شده است، تاکید کرد: سازمان تامین اجتماعی نسبت به درست اجرا کردن این قانون متعهد و بهانه‌جویی‌هایی که در اجرای آن می‌شود،‌ بی‌مورد است؛ زیرا شغل خبرنگاری از مشاغل سخت و زیان‌آور است.


 بیمه کارگران ساختمانی از امسال اجرا می‌شود


وی با اشاره به بیمه کارگران ساختمانی تصریح کرد:‌ بیمه این افراد از ابتدای سال اجرایی شده است و آخرین اصلاحات آن در سال گذشته اجرا شد.
محجوب افزود: قاعده این بیمه به گونه‌ای است که هر فرد به محض اثبات رابطه شغلی کارگر ساختمانی، به طرقی که در قانون پیش‌بینی شده است با واریز 7 درصد حق بیمه خود قادر به بیمه شدن است.

وی تاکید کرد: در این میان داشتن برگ مهارت تنها شرط بیمه شدن نیست و کارگر می‌تواند از طرق دیگر هم خود را بیمه کند.

داشتن قرارداد یک شکل قانونی نیست

نماینده مردم تهران در مجلس افزود: در هیچ جای قانون داشتن یک نوع قرارداد ذکر نشده است و لازم است تا این نوع قراردادها تنها جنبه پیشنهادی برای کارگران و کارفرمایان باشد.
وی افزود: نمی‌توان ‌قراردادهای شفاهی که 60 درصد قراردادهای کارگران را تشکیل می‌دهند، نادیده گرفت. همچنین مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی نیز اعتراض مکتوبی در رابطه با این قراردادها تنظیم کرده است که انتظار آن می‌رود این مشکل نیز برطرف شود.

در این نشست همچنین مشروح ویژه برنامه‌های هفته کارگر سال 88 از سوی دبیرکل خانه کارگر اعلام شد.

محجوب ضمن تبریک هفته کارگر به این قشر زحمت‌کش اظهار داشت: شنبه 5 اردیبهشت و جمعه 11 اردیبهشت روزهای آغازین و پایانی این هفته هستند و برخی از مراسم‌ها یا موضوعات همانند سال گذشته و برخی متفاوت هستند.

وی افزود: شنبه 5 فروردین روز کارگران و تجدیدمیثاق با آرمان‌های امام (ره) است و کارگران باحضور در مرقد آن بزرگوار و نثار تاج گل هفته کارگر را آغاز خواهند کرد و همچنین کنگره سراسری خانه کارگر نیز در این روز در یکی از سالن‌های جنبی برگزار خواهد شد.

علیرضا محجوب تصریح کرد: یکشنبه ششم اردیبهشت روز تجلیل از بیمه‌شدگان است، و لذا مراسمی در تهران و استان‌های مختلف به شکل گفت‌وشنود برای بیان مشکلات کارگران برگزار می‌شود، که بی‌شک این کار موجب انتقال مفاهیم و مشکلات جامعه کارگری خواهد شد.

نماینده مردم تهران افزود: روز دوشنبه که روز کارگران پیشکسوت است از افراد قدیمی‏‌، بازنشسته و پیشکسوت جامعه کارگری تجلیل خواهد شد و همچنین از اولین کارگر نمونه کشور و افراد موثر در قانون کار قدردانی خواهد شد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد:‌ روز سه‌شنبه و در چهارمین روز ار هفته کارگر، موضوع کارگران پیمانی و قراردادی مورد توجه قرار خواهد گرفت که یکی از مباحث داغ مجموعه کارگری است و همچنین در این جلسه درباره متن قراردادها، اظهارنظر خواهد شد.

محجوب افزود:‌ در پنجمین روز از هفته کارگر ملاقات کارگران با مقام معظم رهبری و دیگر مسوولین همانند رئیس مجلس و غیره ترتیب داده شده است.

وی افزود: روز پنجشنبه که به مناسبت ولادت حضرت زینب به نام روز پرستار و کارگران زن نامگذاری شده است، مراسم گرامیداشت روز پرستار در بخش‌های مختلف در تهران و شهرستان‌ها برگزار خواهد شد و از شخصیت‌های متفاوت به منظور صحبت در این مراسم دعوت شده است.

وی با اشاره به یازددهم اردیبهشت، روز جهانی کارگر گفت: به دلیل مصادف شدن این روز با جمعه، برنامه پیاده‌روی خانوادگی در بیشتر شهرها هماهنگ شده است. این برنامه در تهران نیز هماهنگ شده است اما هنوز مکان شروع و پایان آن مشخص نیست.

 

راه اندازی روزانه 290 وبلاگ برای تخریب دولت 

عبدالرضا داوری اظهار داشت: از آنجا که راه اندازی این حجم عظیم از وبلاگهای زنجیره ای توسط یک گروه 7 الی 10نفری صورت می گیرد، وبلاگهای مذکور عمدتا فاقد اسم و عنوان و عکس و حتی ایمیل صاحب وبلاگ بوده و غالبا با اسامی مستعار ایجاد شده اند. 

عبدالرضا داوری مدیرکل پژوهش ایرنا گفت: بر اساس پژوهشهای انجام شده، مخالفان دولت نهم برای دروغ پردازی و سیاه‌نمایی عملکرد دولت، به طور متوسط روزانه 290 وبلاگ با محتوای مشترک در فضای سایبر ایجاد می‌کنند.

عبدالرضا داوری پژوهشگر در گفتگو با فارس، گفت: یک مرکز فرماندهی واحد که خود را "جنبش وبلاگی حامیان یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری " نامیده است مدیریت پروژه تخریب سایبری دولت نهم را برعهده دارد.

وی افزود: بررسی عملکرد این مرکز نشان می‌دهد که از ابتدای فروردین 88 روزانه 290 وبلاگ (هر 5 دقیقه یک وبلاگ) به ظاهر شخصی راه اندازی شده است اما مرور مطالب این وبلاگها حاکی از آن است که 98 درصد مطالب آنان مشترک و از یک کانون واحد تغذیه می شود.

داوری ادامه داد: آرشیو تمامی این وبلاگها صرفا فروردین 88 را نشان میدهد که این موضوع حاکی از آن است که وبلاگهای مذکور پس از فروردین 88 را اندازی شده اند.
مدیرکل پژوهش ایرنا تصریح کرد: در عین حال طراحی مشترک قالب و فرم این وبلاگها نشانگر آن است که ایجاد این وبلاگها با عجله کامل صورت می گیرد و طراحان این وبلاگهای زنجیره ای از فرصت کافی برای تغییر در فرم وبلاگها برخوردار نیستند.
داوری تاکید کرد: در انتخاب اسامی وبلاگهای زنجیره ای تلاش می شود تا مسائل قومیتی و منطقه ای و نیز مسائل مربوط به زنان و جوانان مورد توجه قرار گیرد.

این پژوهشگر افزود: 86 درصد از محتوای وبلاگهای زنجیره ای به انتشار گزارش های تخریبی علیه دولت نهم اختصاص دارد و سایر مطالب نیز به تبلیغ دیدگاههای کاندیدای مورد نظرشان اختصاص یافته است.

عبدالرضا داوری اظهار داشت: از آنجا که راه اندازی این حجم عظیم از وبلاگهای زنجیره ای توسط یک گروه 7 الی 10نفری صورت می گیرد، وبلاگهای مذکور عمدتا فاقد اسم و عنوان و عکس و حتی ایمیل صاحب وبلاگ بوده و غالبا با اسامی مستعار ایجاد شده اند.

مدیرکل پژوهش ایرنا خاطرنشان کرد: با توجه به روند کنونی ، پیش بینی می شود تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در 22 خرداد 88 ، حدود 30000 وبلاگ زنجیره ای علیه دولت نهم از سوی این کانون تخریبی راه اندازی شود که این موضوع از یک جنگ سایبری تمام عیار علیه دولت نهم حکایت دارد. 

 

توصیه ناطق نوری به خاتمی درباره موسوی 

وی افزوده است: من در دولت میرحسین با اینکه با هم اختلافات داشتیم ولیکن وی احترام مرا همیشه داشت ولی احمدی نژاد هیچ احترامی برای من قائل نیست. 

یکی از سایت های اینترنتی اعلام کرد: اخیرا دیداری بین حجت الاسلام ناطق نوری و سید محمد خاتمی صورت گرفته است که در این دیدار ناطق نوری رهنمودهایی به خاتمی برای پیروزی میرحسین در انتخابات داده است.

به گزارش فارس به نقل از سایت امید88 ناطق نوری به خاتمی گفته است که شما به سراسر کشور سفر کن و بگو که "من کنت مولاه فهذا میرحسین مولاه "! هرکاری می توانید بکنید تا میرحسین رای بیاورد.

وی افزوده است: من در دولت میرحسین با اینکه با هم اختلافات داشتیم ولیکن وی احترام مرا همیشه داشت ولی احمدی نژاد هیچ احترامی برای من قائل نیست.
ناطق نوری همچنین گفته است که من یک تار موی هاشمی را به احمدی نژاد نمی دهم. من همانی هستم که اگر در دوم خرداد76 با هاشمی بودم رای می آوردم و این همه مشکل دیگر وجود نداشت. 

 

همایش چند میلیاردی مشایی در سال الگوی مصرف 

 

در این همایش، 800 تن از ایرانیان، از کشورهای مختلف اروپایی، آمریکایی و دیگر نقاط دنیا به ایران آورده شدند و هزینه کامل رفت و برگشت آنان، اقامت در هتل استقلال و نیز سفر به مشهد،‌ اصفهان یا عسلویه به آنان پرداخت شد. 

آینده:با گذشت سه روز از برگزاری همایش ایرانیان خارج از کشور، آرام آرام حواشی آن، آشکار شده و کارشناسان را به شگفتی واداشته است.

از سه‌شنبه تا پنج‌شنبه گذشته، همایشی تحت عنوان ایرانیان خارج از کشور در سالن اجلاس سران برگزار شد که هرچند هدف آن برقراری ارتباط بیشتر با ایرانیان مقیم خارج از کشور و ترغیب آنان به سرمایه‌گذاری در کشور اعلام شد، برخی آن را بیشتر به یک همایش تبلیغاتی در آستانه انتخابات شبیه می‌دانند.

در این همایش، 800 تن از ایرانیان، از کشورهای مختلف اروپایی، آمریکایی و دیگر نقاط دنیا به ایران آورده شدند و هزینه کامل رفت و برگشت آنان، اقامت در هتل استقلال و نیز سفر به مشهد،‌ اصفهان یا عسلویه به آنان پرداخت شد.