آخرین اخبار ترکیب کابینه دهم

دوشنبه 22 تیر‌ماه سال 1388

هر چند با توجه به علاقه احمدی نژاد به انجام تغییرات در کابینه حتی در طول مدت ریاست جمهوری اش (که به برکناری تقریبا نیمی از کابینه انجامید) می شد حدس زد که کابینه دهم، ترکیبی متفاوت از دولت نهم خواهد داشت اما با تصریح احمدی نژاد بر انجام تغییرات گسترده در دولت بعدی، این گزاره قطعی است که کابینه دوم احمدی نژاد، چهره ای جدید خواهد داشت.

البته از حالا نمی توان پیش بینی دقیقی از حجم تغییرات در کابینه داشت چه آنکه همه چیز به شخص احمدی نژاد بستگی دارد و او، ثابت کرده است که چندان قابل پیش بینی نیست.

فراموش نکرده ایم وقتی مجلس، فرشیدی، وزیر آموزش و پرورش وقت او را استیضاح کرد، احمدی نژاد چه دفاع جانانه ای از او در مجلس نمود و از وی به عنوان یکی از بهترین ها یاد کرد ولی بعد از آنکه مجلس مجددا به فرشیدی رای اعتماد داد، احمدی نژاد او را برکنار نمود.
با این حال، بازار گمانه زنی ها در این باره داغ است و گزارش زیر صرفا مروری بر این گمانه زنی هاست که البته همه وزارتخانه ها از جمله وزاتخانه هایی که بدون تغییر می مانند و نیز چند وزارتخانه راهبردی مانند اطلاعات ، خارجه و دفاع که برای معرفی وزیران ، رئیس جمهور باید در سطوح بالای نظام مشورت کند ، در این گزارش نیامده اند.

گفته می شود احمدی نژاد ، بعد از انتخابات ، کمیته ای از حلقه اول نزدیکانش تشکیل داده و از انان درباره عملکرد وزریرانش رأی گیری کرده است که در این رأی گیری ، تنها معدودی از وزیران ، مانند پرویز فتاح ،توانسته اند اتفاق آرا را به خود اختصاص دهند.

همچنین ، فهرست های گوناگونی به احمدی نژاد پیشنهاد شده است که گزارش حاضر ، به بررسی مهم ترین گزینه ها تا کنون پرداخته است.

معاون اول
تغییر، پرویز داوودی از مدت ها پیش مطرح بود به گونه ای که یک بار وقتی احمدی نژاد، عصر هنگام به وزارت نیرو رفت، بسیاری گمان بردند که رییس جمهور به آنجا رفته است تا به هنگام بازگشت "پرویز فتاح" وزیر نیرو را با خود به دفتر ریاست جمهوری بیاورد به جای داوودی بنشاندش.
اینک از سعیدلو، معاون اجرایی کنونی رییس جمهور و صادق محصولی، وزیر کشور و حتی اسفندیار رحیم مشایی به عنوان گزینه های احتمالی برای تصدی معاونت اول ریاست جمهوری یاد می شود.هر چند که نزدیکان احمدی نژاد به او گفته اند جابجایی محصولی بعد از انتخابات پرماجرای اخیر ، صورت چندان خوشی نخواهد داشت و از این رو ، شانس رحیم مشایی و سعید لو برای تصدی معاونت اول ، بیش از محصولی است.

اگر احمدی نژاد ، تصمیم بگیرد که مشایی را معاون اول کند ، این اقدام او یک "نه" بزرگ و معنادار به مخالفان اصولگرای مشایی خواهد بود که در طول 4 سال گذشته ، خواهان برکناری مشایی از دولت بوده اند.
معاون اجرایی

احمدی نژاد، سعیدلو را از دست نخواهد داد به ویژه آنکه به مدیریت اجرایی وی اعتقاد دارد. با این حال اگر سعیدلو را به معاونت اول یا وزارت نفت بفرستد، بعید نیست علی کردان را به جای وی منصوب نماید هرچند که در فهرست پیشنهادات ، نام های دیگری مانند محرابیان و نیک زاد نیز به چشم می خورد.

معاون حقوقی و پارلمانی

برای تصدی این معاونت مهم ، نام فدایی و علی کردان در فهرست بررسی های احمدی نژاد است.

سازمان میراث فرهنگی و گردشگری

در صورتی که رحیم مشایی به معاونت اولی ارتقا نیابد ، ابقایش در جایگاه کنونی بیش از همه محتمل است. او پیشتر نیز بر تمایل خود بر ادامه کار در سازمان میراث و گردشگری ، تاکید کرده بود.

به هر حال ، مشایی هر سمتی بگیرد ، وزیر نخواهد شد زیرا در مجلس برای گرفتن رای حتما مشکل خواهد داشت و از این رو ، احمدی نژاد او را در سمتی منصوب می کند که گذرش به مجلس نیفتد.

سازمان حفاظت محیط زیست

کوچک زاده ، نماینده اصولگرای مجلس و نسرین سلطانخواه - تنها کاندیدای فهرست اصولگرایان در انتخابات مجلس که ناکام ماند- برای جانشینی فاطمه واعظ جوادی مطرح اند.

البته اگر قرار باشد سنت نانوشته ریاست زنان بر این سازمان حفظ شود ، لابد سلطانخواه از کوچک زاده شانس بیشتری خواهد داشت!

آموزش و پروش

در کنار احتمال ابقای علی احمدی دکتر  حاجی بابایی نماینده همدان  ، از بهروز همتی ، معاون وزیر آموزش و پرورش در دوران نجفی که سابقه مدیرکلی در برخی استان های کشور را در کارنامه اش دارد به عنوان وزیر احتمالی یاد می شود.

بهداشت

دکتر کامران باقری لنکرانی گزینه اصلی وزارت بهداشت است
تعاون
محمد عباسی ، احتمالا جای خود را به دکتر علی احمدی  یا فدایی خواهد داد .همچنین  احتمال  ابقا عباسی وزیر فعلی توسط رئیس جمهور میرود.
کشاورزی
اسکندری نیز هر چند در مجلس توانست از استیضاح برهد اما بسیاری از نمایندگان ابقای او را مصلحتی می دانند و بر آنند که وی این بار از سوی رییس جمهور معرفی نخواهد شد.شاید "علی دارابی" به جای وی وزیر شود و البته از کوچک زاده و پیمان فلسفی و خدا کرم جلالی و دکتر آقا میری هم به عنوان گزینه های احتمالی یاد می شود.
دادگستری
در کنار  الهام  ، از بختیاری(استاندار اصفهان و رئیس اسبق سازمان زندان ها) و  سعید مرتضوی (دادستان تهران) ابراهیم عزیزی معاون فعلی نیروی انسانی ریاست جمهوری و امیری رییس سازمان ثبت و اسناد به عنوان وزیران احتمالی دادگستری یاد می شود.
رفاه و تامین اجتماعی
برای وزارت رفاه آقایان ذبیحی و زریبافان و فدایی و ترقی مطرحند.

علوم

خروج زاهدی ، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از کابینه تقریبا حتمی است و آقایان عباسی وزیر فعلی تعاون ، زاکانی نماینده تهران و کبکانیان و ملاباشی معاونین وزارت علوم مطرحند.

فرهنگ و ارشاد اسلامی

با انتقاد صریح احمدی نژاد از فضای فرهنگی کشور، گمانه زنی ها درباره تغییر صفار هرندی نیز تقویت شده است و از افرادی مانند شمقدری (مشاور هنری رییس جمهور و از مخالفان صفار هرندی) و رسایی (عضو رایحه خوش و نماینده مجلس) به عنوان جانشینان احتمالی صفار یاد می شود .

کار

جهرمی، اولین وزیری است که رفتن او از کابینه از مدت ها پیش مطرح بوده است. گفته می شود وی به قوه قضاییه خواهد رفت تا معاون اجرایی صادق لاریجانی، رییس آینده قوه شود.
ز بختیاری و محرابیان(وزیر صنایع)  و ذبیحی و قربانی استاندار فعلی آذربایجان غربی به عنوان جانشینان جهرمی یاد می شود.

مسکن

وضع جسمانی سعیدی کیا، چندان خوب نیست. او چندی پیش عمل قلب باز انجام داد. بنابراین درباره رفتن او از کابینه هم اخبار متعددی وجود دارد. از علی آبادی، رییس سازمان تربیت بدنی به عنوان وزیر مسکن و شهرسازی آینده نام می برند.

صنایع و معادن

گویا تقدیر وزارت صنایع این است که به دست جوانان اداره شود.

گفته می شود محرابیان جوان در دولت آینده از وزارت صنایع خواهد رفت تا مهرداد بذرپاش مدیر عامل سایپا بجای ایشان سکان صنعت کشور را در دست گیرد.

نفت

وزیر نفت هم گویا در فهرست تغییرات است. زارعی نماینده تهران و علی کردان و سعیدلو به عنوان وزیران احتمالی نفت مطح هستند.

راه و ترابری
علاوه بر خود بهبهانی ، علی آبادی نیز علاوه بر آنکه برای وزارت مسکن مطرح است، از جمله گزینه های وزارت راه هست.
به علاوه از رحیم قربانی، استاندار آذربایجان غربی و از دوستان احمدی نژاد در دوران شهرداری تهران نیز برای جانشینی بهبهانی یاد می شود و همچنین از مهدی هاشمی معاون سابق  وزیر کشور  او بعد از برکناری پورمحمدی، مدتی به عنوان سرپرست وزارت کشور در کابینه حضوری موقت داشت


ارتباطات

درباره سلیمانی ، ضدو نقیض فراوان است ؛ از یک سو گفته می شود سلیمانی هم از جمله وزیرانی است که در دولت دهم حضور نخواهد داشت و از سوی دیگر به دوستی نزدیک او و احمدی نژاد به عنوان عاملی برای ابقایش اشاره می شود. در ایران، به ویژه کاربران اینترنت از عملکرد وی چندان راضی نیستند.

اگر او رفتنی باشد ، شاید معاونش محامد پور و وفا غفاریانو صابر فیضی مدیر عامل شرکت مخابرات  جایگزین اش شوند.

تربیت بدنی

 مهرداد بذرپاش و سید مهدی هاشمی و حبیب کاشانی  گزینه های مطرح هستند


بنیاد شهید

دهقان هم رفتنی است و مهم ترین گزینه برای ریاست این بنیاد ، حسین مظفر است که پدر و برادرانش شهید شده اند.

مظفر ، وزیر آموزش و پرورش دولت اصلاحات بود و نماینده اصولگرای مجلس است.

از زریبافان و ذبیحی و علی احمدی و فدایی نماینده تهران هم برای ریاست بنیاد  شهید یاد می شود.


مرکز امور زنان
 
علاوه بر طیب زاده ، از خانمها سلطانخواه و عصمت باروتی  نیز برای تصدی ریاست این مرکز یاد می شود.

بانک مرکزی

داووی ، معاون اول کنونی و صمصامی مطرح اند.
وزارت کشور
گزینه اصلی ابوترابی نایب رییس مجلس شورای اسلامی و مصلحی و محسنی اژه ای از گزینه های احتمالی وزارت کشور هستند.


مرجع عصر ایران

آخرین اخبار ترکیب کابینه دهم